(1. ze 2) Dovednosti vs. dovednosti – aneb jak se stát hokejistou a ne hokejovým krasobruslařem

Jaký způsobem učit dovednosti a co pomůže k tomu, abychom dovednosti správně využili? Pro lepší představu je dobré si sport jako takový rozdělit do kategorie sportovní hry a sportovní disciplíny. Do sportovních her můžeme zařadit kromě fotbalu, basketbalu a dalších sportovních her také lední hokej. Mezi sportovní disciplíny patří krasobruslení, gymnastika a další. Ve sportovních disciplínách jsou stěžejními faktory výkonu dovednosti, fyzická připravenost a psychická odolnost. U sportovních her je to naprosto totožné ovšem nadstavbu tvoří “HRA”, umění “HRÁT”, umění vyřešit situace pod tlakem s neustále se měnícími podmínkami, a pokud chceme vychovávat hokejisty moderní doby, hokejisty, kteří budou ve hře vynikat, musíme z tohoto prvku v tréninkovém procesu mladých hráčů vycházet.

Proč se někteří vynikající bruslaři v mládežnických kategoriích neprobojují do profesionálního hokeje, a proč naopak hráči, kteří neměli rozvinuté dovednosti na takové úrovni, se dnes hokejem živí? Odpověď je jasná, rozdíl je v umění “HRÁT”. V předchozím článku ” Tvořit nebo hrát na jistotu? Jak se stát hokejistou moderní doby” jsme se zmiňovali o tom, kam směřuje dnešní hokej. Pokud se chcete stát hokejistou moderní doby, samotné dovednosti jsou málo.

 

Jak tedy zapojit rozvoj dovedností do tréninkového procesu?

Hráči často 4-5 let docházejí na speciální soukromé bruslařské tréninky a po této stránce jsou úžasně připraveni, jenže pak se hodí úvodní bule, začne hra a hned se ukáže, že hráči, kteří mají rozvinutou herní inteligenci si s těmito “hokejovými krasobruslaři” snadno poradí. Příkladem může být například i Jan Kovář, slavný český reprezentant, který se s námi připravoval na sezonu v KHL, ve své třídě nikdy neplatil za excelentního bruslaře, a proto byly slyšet neustálé názory … ” dorost ještě zvládne, ale v juniorce už to neubruslí”, “Juniorka je něco jiného než dospělý hokej, tam to nezvládne”. I přes své bruslařské nedostatky však dnes patří k jedním z nejlepších útočníků KHL a české reprezentace a důvod? “UMĚNÍ HRÁT”.

Je neoddiskutovatelné, že bez dovedností se hokej hrát nedá, ale i dovednostně průměrný hráč v mládežnické kategorii, který se naučí dostávat své dovednosti do hry a bude rozvíjet svou herní inteligenci díky tomu, že se bude snažit všechny situace řešit kreativně bez odpalování puku,  se může stát hokejistou moderní doby. Tréninkový proces mladého hráče by tak měl obsahovat spousty různých her, kde bude neustále nucen řešit složité situace a vytvářet si tak zásobník zkušeností pro budoucí řešení zápasových situací. Měl by také obsahovat spousty cvičení, které nebudou mít dopředu jasný průběh a ve kterém bude muset reagovat na určitý podnět. Nejen, že v takovém procesu si neuvěřitelně rozvine svou herní inteligenci, zvýší si sebevědomí, ale zároveň si užije daleko více zábavy a vytvoří si tak pozitivní vztah k tomuto nádhernému sportu.

Podívejte se zde na program LZ RRC training, jehož metodika je dokonalým propojením učení dovedností a vytváření vysoké herní inteligence.

RRC Training – LZ Brain game HS

Ve 2. článku na tuto problematiku se můžete těšit na sestřih videí s cvičeními, díky nimž si můžete herní inteligenci zábavně rozvíjet doma a můžete tak nastoupit na cestu výchovy moderního hokejisty!