Limity existují jen pro Ty, kteří se limitují …Boříme mýty – měníme herní inteligenci

Kolikrát už jsme slyšeli tu větu „On to v sobě prostě nemá“ … ano, jedná se o větu shrnující myšlení hráče ve hře, ale je to skutečně tak, že se herní inteligence měnit nedá? Je to skutečně tak, že s herní inteligencí se pouze rodíme a vlastně svůj osud tak trochu taháme z klobouku a modlíme se, aby nám bůh ukrojil nějakou část z koláče s názvem herní inteligence v ledním hokeji? Dalo by se říct, že limity existují jen pro ty, kteří se limitují. Herní inteligence se změnit dá. Pojďte s námi udělat první krok!

Když jsme před několika lety tvořili programy RRC a The Brain game, zaměřili jsme se právě na tuhle oblast, protože právě kreativní řešení jednotlivých situací odlišuje průměrného hráče od výjimečnosti. Prošli jsme nespočet studií o fungování lidského mozku a lidské psychiky. Dávali si dohromady veškeré souvislosti a výsledek? Pro změnu herní inteligence jsou třeba 2 položky – aktivita a zkušenosti! Pokud propojíte obě tyto složky, vznikne vražedná kombinace pro Váš mozek a nestačíte se divit, co všechno na ledě dokážete.

„Neučte se řešit situace, naučte hlavu, ať je řeší za Vás“

Hlavním předpokladem k tomu, abyste pozvedli svojí herní inteligenci je třeba se do daných situací dostávat. Problémem v českém tréninkovém procesu je, že hráči dostanou jasné instrukce, jak dané cvičení provézt, dopředu tedy vědí, jak bude cvičení probíhat, žádná reakce, žádné vytváření řešení, žádné situace pod časovým a prostorovým tlakem. To sice znamená rozvoj dovedností, ale ne myšlení ve hře, proto málokdo dosáhne výjimečnosti. Spousty mladých hráčů má sice nadprůměrně rozvinuté dovednosti, které ale nezvládají využívat ve hře a stávají se tak z nich jen hokejoví krasobruslaři.

Druhým hlavním bodem pro změnu herní inteligence jsou zkušenosti. Nemá význam hráči vysvětlovat řešení každé situace do detailu, protože je třeba si uvědomit, že každá situace je jedinečná a už se nebude nikdy přesně opakovat, proto je spíše třeba nastavit hlavu tak, aby generovala řešení sama. Díky tomu totiž Váš mozek získá spousty zkušenostních vzorců a dokáže pak sám narychlo vytvořit vlastní řešení. Program The Brain game a RRC, svou unikátní metodikou, doslova „nakazí“ Vaši mysl neustále vytvářet své vlastní řešení. V tréninkovém procesu LZ zažije mladý hráč neuvěřitelné množství zkušenostních vzorců, které ihned zapojuje do hry a stává se z něj tak hokejista budoucnosti.

V dalších článcích se podíváme na další možnosti, jak si vy sami doma můžete rozvíjet herní inteligenci pomocí speciálních cvičení. Od ledna 2016 pak pro Vás spouštíme naprostou revoluci ve vývoji mladého hráče ledního hokeje. Sledujte pravidelně náš blog LZ a dozvíte se víc.

„Vyškrtněte slovo limit ze svého slovníku a překročte hranici svého potenciálu, vstupte do světa výjimečnosti“