Jak se stát novým Mc Davidem …udělejte první krok – CO, PROČ a JAK? 2.díl

V 1.díle CO, PROČ a JAK jsme se zabývali historií a seznámením s programem HRA MOZKU HOKEJ na rozvoj herní inteligence. Dozvěděli jste se o tom, jak celý program vznikal, proč se hráči díky němu posouvají o úroveň před ostatní a v neposlední řadě, jak celý program probíhá. Ve 2. díle tak trochu navážeme na předešlé téma a vysvětlíme si PROČ je celý tréninkový proces LZ postavený z věší části na přirozeném učení.

“Přirozené učení” jako by se zcela vytrácelo z tréninkového procesu mladých sportovců, přitom právě tento druh vede k nejlepším výsledkům. V dnešní době zahlcujeme mladé hráče detailními instrukcemi (přesný úhel nohou, náklon hole při střelbě a další zbytečnosti) a snažíme se z nich udělat “učebnicového hráče” podle příručky. Mnozí trenéři však zapomněli na to, že úspěšné není to, co je napsané v učebnici, ale to co vede k nejlepším výsledkům, proto Steven Stamkos má jinou techniku střelby než Alexander Ovechkin nebo Jaromír Jágr, proto má Sidney Crosby jiný skluz než Jakub Voráček nebo Patrick Kane, každý je totiž jedinečná osobnost a každý se po základních instrukcích v začátcích ke své úspěšné technice pohybu dopracuje vlastní cestou. Zahlcováním tisíci informacemi tak přirozenost hráče potlačujeme a brzdíme ho v jeho maximálním rozvoji.

“Konec detailním instrukcím – “přirozené učení” je mnohonásobně účinnější”

Osobnost dítěte a mladého hráče se formuje už v útlém věku. Když mu v tréninkovém procesu vytvoříme podmínky, aby bylo aktivní, samostatné a zvídavé ve vyhledávání řešení situací, bude jeho herní inteligence v budoucnu nadprůměrná. Problém je v tom, že rodiče často neví jak na to, mladí hráči tak docházejí na speciální “bruslařské” tréninky, které se zpočátku zdají jako výborná volba, protože se bruslařské dovednosti zcela jistě zlepší, hráč působí na ledě doslova učebnicově, ale problém nastává tehdy, kdy se má v budoucnu propojit bruslení s ovládáním puku a dalšími aspekty hry včetně herní inteligence a pak nastávají problémy. Je třeba si uvědomit, že hokej je HRA a pokud hráči nenecháte prostor se rozvíjet HERNĚ a budete s ním docházet na tréninky plných statisíce instrukcí o úhlech v kolenou, kotnících a podobně, vyroste z něj pouze hokejový robot, který možná bude vypadat na tréninku jako podle učebnice, ale do hry nebude nikdy použitelný a nikdy tak nevybočí z řady průměrných hráčů.

“Hra probouzí dětskou tvořivost a cvičí schopnost dítěte logicky uvažovat a plánovat”

PhDr. Ondřej Hník, Ph. D., z Pedagogické fakulty UK v Praze

hra mozku hokej

TÝDENNÍ KEMPY LZ 2017 – zážitek, který stojí za to .. PODÍVEJTE SE!

TÝDENNÍ KEMP PLZEŇ 10.-14.ČERVENCE

TÝDENNÍ KEMP PRAHA 31.7. – 4.SRPNA

Můžeme to rozdělit na dvě části. Rozvoj herní inteligence a rozvoj dovedností. V obou případech Vás dovede přirozené učení k úžasným výsledkům. Mozek každého z nás operuje v každém prostředí nejúčelněji, pokud se snaží na kladené otázky primárně nalézt odpovědi sám, na základě svého stávajícího poznání. Přesně na tomto základu je postaven tréninkový proces HRA MOZKU HOKEJ, který vytváří hráčům nekonečné množství otázek “situací”, na které si mladí hráči musejí najít sami své odpovědi “řešení”.

” Rozvíjet výjimečnost mladého hráče můžete v životě jen jednou, druhé mládí neexistuje”

JAK JE  TO MOŽNÉ? …

Jak už bylo řečeno, vytváříme v tréninkovém procesu LZ  pro hráče nekonečné množství situací, které musí vyřešit a nejde jen o různé modifikace her s jednoduchým i složeným podnětem, ale také herní cvičení, jejichž průběh není hráči dopředu sdělen a mladý hokejista tak musí průběh cvičení korigovat podle reakcí na poslední chvíli a samozřejmě je třeba zmínit nejmodernější tréninkový program, který propojuje trénink s PC. Je až neuvěřitelné sledovat, jak hráč postupně mění své uvažování ve hře. Tisíce prožitých a vyřešených situací mění jeho herní inteligenci a probouzí v něm opravdovou radost ze hry. Je až s podivem, že díky neustálým řešením situací si hráč po základních instrukcích dokáže i nalézt svoji vlastní techniku provedení, které jeho samotného dovedou k úspěchu.

ŘEKLI O PROGRAMU:

“Navštívil jsem LZ školu v roce 2015 a nadchnul mě přístup i moderní pojetí tréninkového procesu HRA MOZKU HOKEJ na rozvoj herní inteligence. Zdejší program byl velmi zábavný, rozvíjely se v něm důležité věci, potřebné pro moderní hokej. Především se však mladí hráči učili dovednosti ihned zapojit do hry a využívat je při řešení složitých situací, což je v dnešní době velmi důležité a v NHL prakticky nezbytné.

Petr STRAKA (Philadelphia Flyers NHL)

“Měl jsem tu možnost podívat se na LZ hokejovou školu a byl jsem velmi překvapen. Viděl jsem tu děti plné nadšení, elánu a trenéry, kteří mají obrovskou chuť posouvat mladé hráče na jinou úroveň. Bohužel se takový přístup a touha vytvářet nové metody tréninku a být neustále o krok před ostatními u dnešních trenérů moc často nevidí. Mám proto z mé návštěvy velmi pozitivní dojem a chtěl bych všem doporučit, aby se zařadili do tréninkového procesu LZ hokejové školy”

Marek MAZANEC ( Nashville Predators NHL)

“Absolvoval jsem před sezonou 15/16 kemp pro profesionály na LZ a doporučil bych ji všem začínajícím i pokročilejším hokejistům. Jednak na ledě nenajdete člověka, kterého by program HRA MOZKU HOKEJ nebavil a to i mezi námi profesionály a jednak se učíte na poslední chvíli reagovat na podněty v cvičení, které nejsou dopředu dané, což Vám v budoucnu výrazně ulehčí řešení zápasových situací.

Tomáš PITULE (Rytíři Kladno)