„Vhodný poměr tělesného tuku a svalů – další nástroj hokejisty na jeho cestě“

Již od dětství mě fascinovalo, jak je příroda chytrá a jak si to všechno pěkně dokázala vymyslet. Díky mé práci specializace ve výživě v současné době žasnu nad fungováním lidského těla a tělesnou skladbou a to hlavně v rámci složení organismu z hlediska tuků, pevné hmoty (svalů), kostí a tělesné vody. Ráda pátrám po tom, co vše může mít na toto složení těla vliv. Ale o tom příště… 😉

Většina z nás, máme doma tělesnou váhu, kterou čas od času (někdo denně) použijeme. Váha nám ukáže nějaké číslo, ale popravdě – je to pořád jen číslo. Tohle číslo nám totiž nepoví nic o KVALITĚ těla! Takže pokud se nám zdá, že naše číslo na váze je až dost vysoké, není to například tím, že máme například více svalové hmoty, která váží víc než tuk? Anebo naopak, že číslo na váze není zas až tak vysoké, ale v zrcadle se tělo nejeví moc dobře? Proto tělesná hmotnost je jen jeden z ukazatelů lidského těla (leč základních), který nám ovšem moc neřekne o kvalitě našeho těla. Takže popořadě:

TÝDENNÍ KEMPY 2016 – “Buďte součástí revoluce ve svém rozvoji”

Každý člověk má krom tělesné schránky, kostí, pojivových orgánů, cév, tělesných tekutin a dalších zajímavostí také množství tuku, svalů a vody (buněčné a mimobuněčné), které by se mělo pohybovat v určitém rozmezí – populační normou odlišenou na základě věku a pohlaví. Jak je logické, že nemůžeme přežít bez svalů a tělesné vody, tak stejně tak se ale nedá žít ani bez tělesného tuku, i když by někdo bez něj žil velmi rád. J Ale jako je nepříliš žádoucí nadbytek tuku (nadváha, obezita), tak není dobré jít s tukem pod určitou mez (normu), neboť – a to si mnoho lidí neuvědomí – tuková tkáň je důležitá pro mnoho funkcí v našem těle: tvorbu buněk, hormonů, tepelnou izolaci a hlavně nám slouží jako zásoba energie v době nouze, protože nikdy nevíme, jestli se do takové nouze dostaneme (nemoc, nemožnost příjmu stravy, vysoký sportovní zápřah…) a organismus bude muset čerpat z našich zásob. Pokud není k dispozici zásoba tuku, tělo se začne „užírat“ a brát si živiny a energii ze svalů, kostí a to je samozřejmě špatně. Jak by měla přibližně vypadat naše tělesná skladba dle normy?

Norma u chlapců nad 10 let by se měla pohybovat od 11 – 16% tuku, u sportujících dětí 11%. U svalů 44 – 57%, u sportujících dětí 50% a norma pro vodu je 50-65%.

Dospělí muži by měli mít v těle přibližně 10 – 20% tuku, 50 – 65% vody a kolem 40 – 50% svalového podílu (i sval obsahuje vodu, takže když v těle narůstá svalová hmota, může se projevit i nárůst tělesné vody). Roli hraje i rozložení tuku. Pro naše zdraví je lepší, pokud máme od přírody naděleno, že se nám tuk ukládá spíše do stehen a hýždí než do břicha – což je jak u mužů, tak u žen riziko pro utlačování orgánů d a spojitostí s onemocněním cukrovkou II. typu a srdečně-cévními nemocemi.

Ženy pak mají „naděleno“ více tukové tkáně kvůli dobré reprodukční schopnosti a tvorbě hormonů důležitých pro zachování rodu. 😉 Číslo by se mělo pohybovat přibližně od 20 – 30%. Tělesnou vodu by ženy měly udržovat na hodnotách mezi 45 – 60% a svaly orientačně od 30 – 40%. Vyrovnané hodnoty jsou důležité pro efektivní fungování těla, dostatek svalové síly, obratnosti, pohyblivosti, předcházení různým nežádoucím vlivům (onemocnění vznikající na podkladě vyššího množství tuku), šetření kloubů a z mnoha mnoha dalších důvodů. Tím neméně důležitým je i vliv na celkový vzhled člověka, jak se to odrazí i na zevnějšku, zkrátka jak to vypadá při pohledu do zrcadla.

TÝDENNÍ KEMPY 2016 – “Buďte součástí revoluce ve svém rozvoji”

Tělesné složení se zjišťuje několika metodami, přičemž jednou z nejefektivnějších a nejrychlejších je bezbolestné měření bioimpedance tělesných složek na speciálních přístrojích (měření el. odporu jednotlivých složek tuku, svalů… vůči střídavému elektrickému proudu získaného z přístroje). Mnoho lidí se po změření diví, že jejich vysoké číslo na váze je v podstatě v pořádku, protože mají například jen vyšší zastoupení svalové hmoty, což vůbec není na škodu. Pozor však na váhy, které mají někteří z Vás doma, slibují též zjištění celkového tělesného složení, ale tyto přístroje by měly obsahovat i horní část s displejem, který se uchopuje do rukou a elektrický proud tak probíhá celým tělem rovnoměrně a nesnímá pouze dolní část těla, jako je to u vah bez druhé části.

Co všechno může naše tělesné složení a poměr těchto struktur ovlivnit, se dozvíte za měsíc v dalším článku na LZ blogu. Do příště si pamatujte, že kila svalů sice váží víc, ale zabírají menší plochu než stejné množství kil tuku. 😉

Pokud i vy chcete zjistit Vaše tělesné složení, vyplňte formulář a já se Vám ozvu zpět a domluvíme návštěvu v mojí poradně, kde Vás přeměřím a prozradím, zdali je Vaše tělesné složení a celková hmotnost v normě, jak to přímo souvisí s Vašimi výkony a jak své tělesné složení ovlivnit a tím ovlivnit i svůj hokejový vývoj.

CHCI VĚDĚT VÍCE O SVÉM TĚLE A JEHO TĚLESNÉM SLOŽENÍ

Bc. Martina Korejčková DiS.

nutriční terapeutka